Біографія

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=102751153134152

Портрет намалював в Лук’янівському СІЗО м. Києва, політв’язень “справи 9 березя 2001 року” Василь Назар. Виконано кульковими ручками, на тюремному простирадлі. Портрет вивішувати в залі судових засідань, коли суддя Волік І.М., безпідставно мене видалив із судової зали, щоб позбавити мене можливості захищати свої права.

Ляхович Микола Петрович (15 березня 1976, м. Дубровиця Рівненської області) — український громадський діяч, правозахисник.

Юність

У рідній Дубровиці вперше і проявився бунтарських дух Миколи. У 1989 році його, як одного з найкращих учнів, рекомендували прийняти в комсомол на рік раніше. Вже коли Микола вивчив статут, йому випало зустрітись із своїм родичем з Івано-Франківської області — дідом Степаном, який був підпільником ОУН і 10 років відсидів у таборах. В школу Микола повернувся із жовто-блакитним значком на грудях. Коли з його грудей зривали значок, а потім «пропісочували» на шкільній лінійці, найбільше хлопець переживав, як би це не зашкодило його батькові-комуністові…

У 1995 році після навчання у Бурштинському енергетичному технікумі, Микола влаштувався в Дубровицькому РЕМ електромонтером. Коли на підприємстві сім місяців не платили зарплату, організував страйк. Робітникам одразу виплатили заборгованість за три місяці. Акцію Микола організував під егідою Української національної асамблеї (УНА), членом якої уже був.

У 1999 році Микола Ляхович намагався закріпитись у Луцьку, де очолював Волинську обласну організацію УНА-УНСО. Однак, як стверджує сам Ляхович, «тут спецслужбами була проведена велика робота», і Луцьк він залишив.

Політичні акції

 • травень 1997 — організовує страйк в РЕМах декількох районів Рівненської обл., взнак протесту невиплаті заробітної платні. Олігархи які прихватизовували в той час «обленерго» по всій Україні, змушені піти на поступки страйкуючим. Але Микола зазнає переслідувань з боку корумпованої місцевої влади.
 • 23 січня 2001 — мітинг проти правлячого президента Леоніда Кучми у Рівному. Ляхович як організатор отримує струс мозку і перелом ребер (після цієї акції молодшого брата Миколи Григорія виключили з Березнівської Лісної школи через те, що Григорій відмовився написати, що Микола ніби то силоміць змушував його брати участь у мітингах).
 • 9 березня 2001 — один з організаторів акції «Україна без Кучми» у Києві. Того ж дня затриманий міліцією біля станції метро «Республіканський стадіон» через кілька годин після закінчення акції. Отримує численні травми на допитах. Переніс операцію після тортур в слідчому ізоляторі.

Ув’язнення


Микола Ляхович у Старокиївському суді. Осінь 2001 року

За участь в акціях «Україна без Кучми» відповідно до вироку Голосіївського районного Суду м. Києва за ч. 1 ст. 71 КК України 1960 р. отримав покарання у вигляді 5 років позбавлення волі.

Пізніше Апеляційний суд зменшив терміни для тих, хто ще не відбув покарання, на 1-12 місяців. У відкритому судовому засіданні Апеляційного суду, Микола Ляхович заявив що ні в чому не кається і стоїть на тих же позиціях, тому вважатиме за блюзнірство, якщо його повністю не виправдають, але вкоротять термін ув’язнення. Натомість запропонував повністю звільнити деяких політв’язнів, які вже на той час мали медично підтвердженні факти тяжких захворювань і навіть інвалідності. Не зважаючи на таку заяву, Миколі все одно термін ув’язнення з п’яти років зменшили до чотирьох.

Перебуваючи під слідством, внаслідок цілеспрямованого позбавлення доступу до повноцінного медичного обстеження, Микола отримав на деякий час інвалідність другої групи. Це виявилось лише коли він був відправленний відбувати покарання в Маневицьке ВК-42. Але перш, у ВК-42, Миколу Ляховича намагались зломати, запроторивши відразу з етапу в карцер, за відмову здати в камеру схову національні символи і вишиванку. Протримавши 18 годин, підвішеного на «дибу», і не зломавши, адміністрація ВК-42 запропонувала Миколі свою допомогу, аби він скоріше вийшов на свободу, і навіть пригрозила, що «викине» по амністії на волю навіть без його згоди. Та це була амністія яку написав народний депутат Андрій Шкіль, в якій на вимогу самого Миколи, був вперше включений пункт, що дозволяв засудженому відмовитись від неї. Корумпована адміністрація боялась, що Микола який за цей час став для багатьох в’язнів легендою, може здійняти бунти у їхній виправній колонії. Адже знали як він організовував голодування, разом зі своїми побратимами, в слідчих ізоляторах, покликані на захист прав всіх ув’язнених.


Григорій та Микола Ляховичі на суді у кінотеатрі «Загреб». 2002 рік

Та втрачене здоров’я під час мордувань в СІЗО давалось взнаки. Потрібно було термінове втручання медиків, яке було недосяжне в умовах кучмівських в’язниць. Тому зрештою, Ляхович змушений погодитись на амністію, від якої спочатку відмовлявся, бо прийняти амністію, на думку Миколи, означало визнати свою вину. Однак через поганий стан здоров’я — він почував себе як поранений на полі бою, який відволікає інших бійців співчуттям до себе.

Микола Ляхович (крайній праворуч) на засіданні апеляційного суду. 2003 рік

Але коли Микола погодився на амністію, адміністрація виправної колонії, вчинила все можливе, аби його не звільнити. Аргументувалось це тим, що статті71 КК України 1960 р, не має в новому КК від 2001 року. Тобто парадокс полягав у тому, що таким чином кучмівський режим визнавав — політв’язні по справі «9 березня 2001р», засудженні по неіснуючій статті в діючому кримінальному кодексі. Завдяки професійним діям адвоката Миколи Янка, і втручанню опозиційних народних депутатів, Правовий Комітет ВР розтлумачив як повинна бути примінена в даному випадку амністія, і 3 жовтня 2003 року Микола Ляхович повертається на волю. За ґратами він провів два роки і сім місяців.

Від моменту звільнення, до травня 2004 року, Микола майже постійно перебуває в лікувальних закладах. При цьому, не зважаючи на заборону лікарів, він постійно відвідує своїх ув’язнених побратимів, і віддає кошти виділені йому на лікування, для закупівлі передач тим, хто перебував ще за ґратами. У травні 2004 року, Миколі офіційно визначають інвалідність другою групи, яка позбавляє людину на деякий період працездатності. Щоб не втрачати час на даремно, Микола Ляхович влітку 2004 року успішно вступає в НПУ ім. Драгоманова, на психологію, і у 2009 році закінчує навчання, отримавши диплом з відзнакою.

Не зважаючи на інвалідність, вже влітку 2004 року, Микола Ляхович активно включається в громадську діяльність. Після перших арештів студентів в м. Суми, Микола активно включається в їх захист. З початком т.з. «походу сумських студентів» на Київ, Микола проходить зі студентами весь шлях пішки, і навіть в Ромнах заарештовується разом з ними. З часом похід сумських студентів, Микола Ляхович, назвав головною психологічною детермінантою української нації, яка вивільнила прагнення свободи, що вилилось Помаранчевим Майданом. Аргументуючи це тим, що вперше за роки кучмізму, певна соціальна верства українського суспільства, спромоглася добитись від Кучми, відмови від зазіхання на їхні права, просто вийшовши на вулицю, і заявивши відкрито свій протест.

Громадська діяльність

З початком передвиборної кампанії 2004 року, восени, Микола Ляхович активно включається в організацію прозорих виборів в м. Києві та інших регіонах. Крім того Микола, разом з братом Григорієм Ляховичем, беруть участь в організації захисту масових акцій кандидата в Президенти Ющенко В. А., і запобігають різним провокаціям з боку тодішнього корумпованого режиму.

Особливу увагу Микола Ляхович приділяє боротьбі з провокаціями УНА[1], яке за часи його ув’язнення перейшло під повний контроль президентської адміністрації Кучми, посередництвом Едуарда Коваленка[2]. Довідавшись, що Коваленку допомагають деякі колишні побратими Ляховича, і навіть посправники-політв’язні[3], Микола наполягає на виключенні їх з лав організації[4].

З початком Помаранчевого Майдану, Микола активно займається організацією охорони наметового містечка, а також консультує активістів щодо його облаштування. На третій тур виборів, Микола разом з киянами, організовує тисячі людей членми ДВК в Східні регіони України, аби запобігти фальсифікаціям. Сам їде координатором у сумнозвісний Алчевський округ, де вводить в члени місцевих ДВК сотні київських активістів. Завдяки чому, сфальсифікована в першому і другому турі явка виборців на цьому округу, падає на 7-15% по різних ДВК. За таку активність Миколі Ляховичу присвоюють нагороди «Помаранчевої Революції», які він так і не прийняв.

У 2005 році, рівненський губернатор Василь Червоній робить звернення до Президента Віктора Ющенко, про відзначення Миколи Ляховича державними нагородами. Таке ж звернення до Президента надсилає Дубровицька міська рада. У 2007 році, коли вже готувались остаточні документи для вручення Миколі Ляховичу ордена «За мужність», він відмовляється від нагороди, мотивуючи це тим, що не хоче бути в когорті тих, хто вже отримав[5] такі нагороди[6][7] бо бачив власними очима їхню «мужність», і незадоволенням тодішньої політики Президента Ющенко який підписав «Універсал національної єдності» з відверто антиукраїнськими силами.

У 2010 році Микола став співініціатором будівництва меморіалу «Борцям за волю України» у с. Зміївка на Херсонщині. Микола Ляхович, продовжує активно займатись громадською дільністю, консультуючи патріотичні молодіжні середовища, і сприяючи всебічному захисту прав і свобод українського народу.

Засновник громадської ініціативи “Поліська Січ”, яка проводить збір спогадів учасників національно-визвольних змагань на Поліссі, та оприлюднення їх на однойменному сайті[8] і каналі YouTube[9]. В рамках цієї просвітницької діяльності проводив акції популяризації історичної літератури серед школярів, презентуючи і даруючи книги шкільним бібліотекам на Поліссі[10].

З перших днів активний учасник подій на Євромайдані. Співорганізатор десятків походів до Межигір’я[11], в рамках акції “Проща до Дзвінкової криниці”[12] [13] [14], метою якої було нагадати Януковичу, що він несе особисту відповідальність за всі злочини проти активістів Євромайдану, і відтягнути частину спецпідрозділів з центру Києва, до резиденції диктатора[15] [16].

Один з координаторів “Просвітницької сотні Майдану”[17], яка формувала і поширювала ідеї Євромайдану, серед яких підняття національної свідомості українських громадян, і проведення трансформації суспільства від тоталітарної системи до відкритого громадянського суспільства, шляхом узаконення люстраційних і антикорупційних органів. Микола Ляхович від “Просвітницької сотні Майдану” брав участь в обговоренні люстраційних законопроектів, а також був автором доповнень і поправок до них[18] [19] [20].

Доброволець оборони України в зоні АТО. Потрапив під снайперський обстріл в бою 10 серпня 2014 року під Іловайськом, де загинули його побратими Андрій Дрьомін (“Світляк”)[21] і Микола Березовий (чоловік Тетяни Чорновол)[22] [23] [24] [25].

Сім’я

Одружений, має сина і доньку.

Джерела

Примітки

 1. Джерело: «Провокатор» Коваленко обіцяє Ющенку ще масштабніші заходи
 2. Джерело: З’їзд УНА-УНСО все ж таки відбувся.
 3. Джерело: Про Вікіпедію та вікіпедіків
 4. Джерело: Постанова виконавчого комітету громадської організації УНА-УНСО
 5. Джерело: УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 21/2007
 6. Джерело: УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 287/2008
 7. Джерело: УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 151/2010
 8. Джерело: ГІ “Поліська Січ”
 9. Джерело: Канал YouTube “Поліська січ”
 10. Джерело: Громадські діячі провели презентацію національно-патріотичної літератури для школярів
 11. Джерело: Біля Межигір’я прочани молилися за здоров’я Чорновол
 12. Джерело: Проща до Дзвінкової Криниці під Межигір’ям
 13. Джерело: Завтра основне гасло Майдану до “вождів” – “В облогу Межигір’я”!
 14. Джерело: Біля “Межигір’я” міліція побила селянина на очах у прочан
 15. Джерело: ППрочан під Межигір’ям “охороняли” 17 автобусів Беркуту
 16. Джерело: Біля резиденції президента «Межигір’я» помолилися «за Україну без крові і тиранії!»
 17. Джерело: На Майдані з’явились банери із зображенням Петра Болбочана
 18. Джерело: Вчора відвідав “відкриту дискусію з правниками та ініціаторами люстрації”, організував Люстраційний комітет Єгора Соболєва
 19. Джерело: Які періоди має охоплювати люстрація?
 20. Джерело: Микола ЛЯХОВИЧ: “Які періоди має охоплювати люстрація?”
 21. Джерело: Служили два товарища
 22. Джерело: Боєць батальйону “Азов” Микола Ляхович про Березового, Світляка і війну
 23. Джерело: Микола Березовий. Кинувся рятувати «Світляка» і загинув
 24. Джерело: Микола Березовий — істинний син українського Донбасу
 25. Джерело: Бронетехніка, яка могла б громити терористів, готується до параду у Києві!

матеріал взятий з   http://uk.wikipedia.org/wiki/Ляхович_Микола_Петрович


Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>